Wszechnica Sejmowa

Ta strona przygotowana jest staraniem pracowników Wszechnicy Sejmowej Biura Korespondencji i Informacji. Jak podaje Słownik Języka Polskiego wszechnica to „seria wykładów popularnonaukowych”. Takie też jest podstawowe zadanie naszego zespołu. Codziennie spotykamy się z grupami odwiedzającymi Sejm starając się przekazać im jak najwięcej informacji o długiej historii polskiego parlamentaryzmu i jego dniu współczesnym. Nasi goście to uczniowie gimnazjów i liceów, studenci, grupy samorządowców i po prostu wyborcy zapraszani przez posłów. To także liczni zagraniczni goście, oficjalne delegacje, studenci, naukowcy i koronowane głowy.

Jednak nasza praca to nie tylko spotkania z gośćmi. Jednym z ważniejszych zadań Wszechnicy jest organizacja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jeden dzień obrad 460 młodzieżowych posłów poprzedza całoroczna praca. Zaczynamy od opracowania tematu konkretnej sesji, potem następuje wybór członków komisji i przygotowanie ich posiedzeń a na koniec ogromny wysiłek związany ze szczegółowym przygotowaniem i przeprowadzeniem sesji.

Jesteśmy także zaangażowani przy corocznych dniach otwartych, kiedy to na zaproszenie Marszałka Sejmu obywatele mogą poznać wnętrza sejmowe na co dzień niedostępne publiczności.

Przygotowanie publikacji dotyczących historii i współczesności Sejmu to bardzo ważna część naszej działalności. Piszemy teksty ułatwiające zrozumienie meandrów naszej historii i wyjaśniające jak działa polska demokracja. Dbamy by nasze wydawnictwa miały elegancki nowoczesny wygląd. Warto pamiętać, że to nie tylko tradycyjne, papierowe broszury ale także prezentacje multimedialne, filmy, i strona na której jesteście.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wysiłkowi Sejm staje się miejscem przyjaznym a jego praca zrozumiałą.